Byt alebo dom?

Asi každý z nás v detstve sníval o nádhernom veľkom rodinnom dome s veľkou záhradou, po ktorej by behal pes a s hlbokým bazénom, najlepšie aj s vírivkou hneď vedľa. Samozrejme v našich predstavách bolo všetko dokonalé a robotu za tým, ako niečo také vybudovať sme vôbec nehľadali. Predstavovali sme si to ako lusknutím prsta.

dln.jpg

Takto to však nefunguje, ako je každému z nás známe. Stavba domu predsa len zaberie nejakú dobu, takisto aj ako prerábanie nejakého staršieho. Okrem času však vezme aj peniaze. Porovnajme si preto výhody a nevýhody domov a bytov.
Výhody domu sú samozrejme asi väčšine z nás jasné. Väčšia voľnosť, sloboda a takisto aj viac súkromia. Všetko máte len pod svojou rukou a so svojím pozemkom si môžete robiť, čo len vám napadne.

Aké sú však jeho nevýhody? Tak ako sme spomínali je v tom hlavne veľa času, peniazov, energie a námahy. Ďalšou je možno aj vzdialenosť od práce, škôl a podobne ak ide o dom na dedine. Alebo aj spoločnosť pre deti, ktorých býva na sídliskách oveľa viac. To sú však už iba drobné maličkosti.
Teraz sa pozrieme na byt. Výhody sú väčšinou ukryté v jeho veľkosti. Keďže byty bývajú väčšinou menšie ako domy, nie je potrebné toľko upratovania a starostlivosti. Žiadne kosenie ani nič podobné. Keďže byty sú typické hlavne pre mestá, je tú veľká dostupnosť ku všetkému. K škôlkam, školám, obchodom, športoviskám.

byty.jpg

Výhody môžu byť zároveň aj nevýhodné. Všetko závisí od uhľa pohľadu. Menší priestor, menšia starostlivosť, avšak aj menej vecí, ktoré by sme možno vo svojom príbytku chceli mať. Zároveň však aj menšie náklady na nábytok.
Tak ako má každý z nás bližšie k mestám alebo dedinám, je to aj s presným miestom, kde chce niekto tráviť svoj život. Výber medzi bytom a domom závisí od každého. Pohľad na túto záležitosť je úplne subjektívny, preto by mohlo pomôcť ak si vezmete papiere a spíšete všetky svoje pre a proti.