Chystáte sa na dovolenku so psom? Dajte si pozor na nebezpečnú húsenicu

Chorvátsko ešte aj dnes patrí medzi tie najobľúbenejšie a najnavštevovanejšie dovolenkové destinácie Slovákov. Táto krajina ponúka výborné možnosti aj pre ľudí, ktorí chcú dovolenku absolvovať so svojim štvornohým kamarátom.  v chorvátsku však žije jeden malý tvor, ktorý je pre vášho psa smrteľne nebezpečný.

moře.jpg
 
Nebezpečná húsenica
 
V južných krajinách ako je Chorvátsko, ale taktiež Taliansko, či Slovinsko, žije húsenica s názvom Priadkovček smrekový (Thaumetopoea pityocampa ). Tento malý tvor obýva koruny ihličnatých stromov. V dospelosti sa z neho vyliahne nočný motýľ. Ak ste už niekedy navštívili Chorvátsko, tak viete, že tu nenájdete takmer žiadne iné stromy, ako práve ihličnany.  Telo húsenice je pokryté malými štetinkami, ktoré pri ohrození uvoľní. Ak teda váš pes k húsenici pričuchne, alebo ju zožerie, štetinky sa mu dostanú do priameho kontaktu so sliznicami. Látka, ktorú obsahujú spôsobuje pomalé odumieranie týchto tkanív. Ak so svojim chlpáčom okamžite nepoputujete na veterinárnu kliniku, po veľmi krátkom čase hrozí, že mu doslova odpadne jazyk. Môže to znieť ako prehnaná diagnóza, bohužiaľ je to naozaj pravda. Koncom mája 2019, zaznamenal iba jeden taliansky veterinár tri prípady napadnutia touto húsenicou.

pavučina.jpg
 
Čo robiť
 
Po kontakte s húsenicou môžete pozorovať výrazne opuchnutý jazyk, poprípade nos, alebo inú časť tela vášho psa. Opuch sa zvykne objaviť už niekoľko hodín po kontakte s húsenicou. V prvom rade musíte akútne navštíviť veterinára. Pomocou rýchlej liečby sa dá vášmu psovi zachrániť život.
 
Húsenicu si všimnete ľahko
 
Na stromoch, kde tieto húsenice žijú, môžete pozorovať malé chumáče bielej farby. Do nich sa totiž ukrývajú. V najväčšom množstve sa vyskytujú v priebehu mája. Stretnete ich ale aj počas celej letnej sezóny, dokonca i na jeseň. Preto je potrebné byť opatrný v akejkoľvek časti roka.
Na Slovensku a v Čechách tieto húsenice nežijú.