Kulturistika a jej popularita

V posledných rokoch sa tento náročný šport uchyľoval do úzadia a do popredia sa dostával stále viac populárny fitness. Ľudom sa zrejme prestala páčiť mohutnosť, ktorou dnešní kulturisti disponujú. S tou to mohutnosťou súvisia aj nepekné nafúknuté bruchá, ktoré nepridávajú na estetike. Nafúknuté bruchá sú spôsobené množstvom jedla, ktoré musia kulturisti skonzumovať kvôli dosiahnutiu obrovských rozmerov svalov. Vytratila sa aj žiadaná virisovanosť, ktorá je spätá s kulturistikou už od dôb kedy bola v „zlatej ére“, v ktorej boli známe mená ako Arnlod Schwarzenegger, Serge Nubert, Sergio Olivia alebo Franco Columbu. Týto známy kulturisti boli estetický a priťahovali množstvo divákov a fanúšikov a odštartovali začiatok popularity tohto športu.

kulturisti

Časom tento šport prešiel rôznymi fázami vývoja a približne v 90. rokoch 20. storočia sa kulturistika začala uberať smerom obrovských objemov a estetika a vyrisovanosť išla do úzadia. Medzi kulturistov, ktorí zaviedli objem do tohto športu sa radí Dorian Yates, ktorý vyhral prestížnu Mr. Olympia 6x v rade za sebou medzi rokmi 1992 až 1997. Jeho rozmery prekonávali všetkých v tej dobre špičkových kulturistov a porážal ich 6 rokov po sebe. Mnoho kulturistov mu to v tej dobre vyčítalo a dávalo na vedomie, že pokazil a nasmeroval tým tento šport na zlé koľaje.

kulturistika

V posledných rokoch sa preto tento šport s bohatou históriou utiahol do úzadia a ľudí čo raz viac začali zaujímať kategórie ako sú physique, v ktorej ide predovšetkým o estetickosť a krásu. V posledných 2 až 3 rokoch vplyvom dobého marketingu a médií sa znova do popredia dostáva stará známa kulturistika a naberá na svoje populárnosti. Starajú sa o to novodobé hviezdy ako sú Phill Heat, ktorý aj napriek svojej mohutnosti dokázal zachovať estetiku a prilákať tak davy nadšených divákov obdivujúc jeho úžasnú genetiku.