Ako ochrániť vaše nohy pred varixami?

Kŕčové žily dolných končatín môžeme tiež odborne nazvať varixy. S varixami sa v poslednej dobe stretáva čoraz viac ľudí, dá sa povedať, že patria medzi civilizačné ochorenia. Trpia nimi častejšie ženy ako muži. Vznik varixov má pravdepodobne na svedomí genetická predispozícia, ale samozrejme vo veľkej miere na ne vplýva aj životný štýl a vek. To, či aj vy trpíte varixami, zistíte na základe niekoľkých znakov. Ak dlhodobejšie pociťujete v dolných končatinách diskomfort, bolesť, cítite sa, akoby ste mali nohy z olova, často mávate kŕče, nohy vás svrbia, opúchajú, je najvyšší čas dať si žily vyšetriť. A samozrejme varixy môžete spozorovať aj voľným okom. Pôsobením gravitácie na naše dolné končatiny sa krv sústreďuje v žilách, pôsobí na ich steny tlakom, a tým prirodzenú funkciu žíl narúša. Žily sa deformujú a vytvárajú spomínané varixy.

Nohy2

Varixy sú pre nás nebezpečné nielen z toho dôvodu, že minimálne spôsobujú nekomfort pri našich každodenných aktivitách, ale zároveň môžu prerásť do oveľa závažnejšieho problému, ako sú napríklad krvné zrazeniny, otvorené rany, krvácanie, zápal žíl. Nie je to nič príjemné, preto je dobré včas zasiahnuť a zabrániť tomu, aby sa nám varixy vôbec objavili. Ako na to? Začať môžeme trebárs tým, že v našom šatníku uprednostníme komfort pred vzhľadom. Vysoké opätky sú sexi, pre naše nohy veľmi nie.

Nohy

Rovnako ani tesné, úzke nohavice. Stavte preto radšej na oblečenie, ktoré prúdenie krvi nebude zbytočne blokovať a v čom vaše nohy nebudú preťažované. Odporúčame tiež pravidelne sa hýbať, obmedzovať pridlhé sedenie, státie alebo akékoľvek neprirodzené namáhanie nôh. Obezita žilám taktiež neprospieva, netreba preto podceňovať to, čo denno denne konzumujeme. Je dobré vyhýbať sa nadmernému požívaniu alkoholu a fajčeniu. Ak sa však varixom aj napriek tomu nevyhnete, vyhľadajte odborné ošetrenie varixov http://www.venasum.com/stranky/ochorenia-zil/krcove-zily.php čo najskôr.