Ako žije vydra


–          Európske a eurázijské vydry sú označované ako vydra riečna.
–          Vydry sú súčasťou rodiny lasicovytých, ktoré zahŕňajú aj jazvece, kuny a lasice.
–          Na celom svete existuje 13 druhov vydier a mnohé z nich sú ohrozené.
–          Vydry najprv obývali Britské ostrovy v približne pred 500 000 rokmi, dávno pred ľuďmi.

vydra

–          Samčia vydra sa nazýva pes, samica je suka a mláďa je šteňa.
–          Vydry niekedy spávajú v hniezdach na zemi. Avšak prevažne bývajú v podzemných norách. Sú to komory vykopané z brehu rieky alebo dutiny pod koreňmi stromov. V nich majú tiež svoje mladé.
–          Samec hliadkuje do 21 km rieky a značí si dôležité miesta pod mostami, na veľkých kameňoch, na padnutých stromoch.

vydra vodní

–          Vydry majú príjemný sladký pižmový pach, zatiaľ čo norky majú pach nepríjemné a často mierne rybí. Bolo identifikovaných viac ako 100 rôznych vonných zložiek v truse vydry. Zdá sa, že asi 17 z nich obsahuje informácie o pohlaví, veku a dokonca o individuálnom rozpoznávaní, ktoré môžu používať iné vydry.
–          Vydry produkujú rozličné vokalizácie – zahŕňajú vysoký piskot medzi matkou a jej mláďatami, štebotavé zvuky, ktoré vznikli pri hraní hier, a mačacie zvuky pri bojoch.

vydrátko

–          Vydra majú veľa dlhých citlivých fúzikov („vibrassae“), okolo ňufáka, pomáhajú im nájsť korisť.
–          Vydry majú prispôsobené nožičky a pazúry na plávanie pod vodou. Môžu tiež zatvoriť svoje malé uši a nos, keď sú pod vodou.
–          Vydry sa môžu ponoriť až 14 metrov pod hladinu a stráviť 4-6 hodín denne pri prehľadávaní vody. Sú to rýchli a agilní plavci, ktorí majú strieborný vzhľad, keď sú pod vodou kvôli bublinám vzduchu uviaznutým v ich kožušine.
–          Hoci vydra je mimoriadne dobrý plavec a lovec rýb, môže udržať dych len na 20 sekúnd keď sa ponorí pre svoju korisť.

–          Vydry sú jedinými obojživelnými členmi rodiny lasičiek.
–          Vydry majú tendenciu žiť osamote, s výnimkou párenia a krátko po narodení mláďat. Mladí zostanú s matkou približne 13-15 mesiacov.
–          Matka naučí mláďatá ako loviť ryby tak, že ich uloví a pred mladými pustí aby ich sami chytili.