Mačky musia škriabať !

Mačacie pazúry sú ich najcennejší nástroj. Používajú ich pri love, bitkách, šplhaní po strome a iných vyvýšených miestach. Z tohto dôvodu, by vám nemalo ani vo sne napadnúť pazúry strihať. Niektorí ľudia to však aj napriek zdravému rozumu, stále robia.

bílá kočka
 
Ak mačke ostriháte pazúry, po čase jej dorastú späť, nejde teda o zákrok, ktorým by ste mačke spôsobili bolesť, alebo ju zmrzačili natrvalo. To platí iba v prípade, že viete kde presne pazúr odstrihnúť. Problémom je však to, že mačka bez pazúrov je vyslovene stratená. Ak chováte mačku vonku, bez pazúrov dlho neprežije. Nebude môcť nič uloviť, vyliezť na strom pred psom, alebo sa brániť pred inými mačkami.
 
Ľudia sa k strihaniu pazúrov uchyľujú skôr v prípadoch, kedy mačku chovajú v byte. Chcú zabrániť poškodzovaniu nábytku, kobercov, či dverí. Taktiež im neraz prekáža to, že mačka nechtiac poškriabe aj ich. Pri bytových mačkách síce zvieraťu až tak neublížite, no aj napriek tomu, budú minimálne veľmi nervózne. Mal som možnosť zažiť mačku, ktorú som našiel s odstrihnutými, možno odškvarenými pazúrikmi. Bola z toho nesmierne nervózna. Chcela sa napríklad poškrabať a nechápala prečo to nejde. Pri zliezaní zo skrine neraz nepekne spadla, pretože sa nemala o čo zachytiť. Jednoucho to nebol pekný pohľad. Bývala veľmi podráždená, jednoducho nesvoja. Keď jej pazúry dorástli, všetko sa zmenilo. Dnes je z tohto nevrlého zvieratka ten najväčší maznáčik na svete. Vďaka nej som mal možnosť pochopiť, ako veľmi dôležité sú pre tieto zvieratá ich pazúry.

zrzek
 
Ak chcete, aby mačacie pazúry neboli až tak ostré, ponúknite svojim mačkám viacero škrabadiel. Obrusovanie pazúrov patrí medzi ich obľúbené činnosti, takže sa nemusíte obávať, že škrabadlá ostanú bez povšimnutia. Takto navyše vyriešite problém so škriabaním nábytku, či iného vybavenia vášho bytu.