Boj proti nezodpovedným šoférom

Počas roka 2018 sa na našich cestách stalo presne 13 873 dopravných nehôd a škodových udalostí, počas ktorých zahynulo vyše dvesto osôb. Lepšie čísla nájdeme pri pohľade späť, napríklad v roku 2014, či 2013. Najčastejšie ide o porušenie predpisov, napríklad používanie mobilného telefónu počas jazdy. Ministerka vnútra už raz spomínala, že od nového roka sa výška pokút zmení z 50 eur na celých 100 eur. Pokiaľ teda vodič zaplatí pokutu na mieste. Ak tak nespraví a priestupok sa posunie na vyššie miesta, tak pri správnom konaní výška pokuty môže stúpnuť až do výšky 200 eur. Polícia už predniesla aj nápad – nákup špeciálnej techniky, ktorá im umožní sledovať dodržiavanie predpisov.
Počas najbližších mesiacov by mali policajti dostať:

policie

  • nové digitálne testery na drogy
  • vyše 130 kusov meračov rýchlosti
  • skoro 400 digitálnych analyzátorov dychu
  • 16 mobilných váh
  • skoro 400 fotoďalekohľadov

Riaditeľ odboru dopravnej polície uviedol, že majú príliš zastarané a opotrebované merače rýchlosti a nezabudol dodať, že niektoré kusy špeciálnej techniky majú dokonca viac, ako tridsať rokov. Financovanie nového vybavenia bude prebiehať z odvodu poistného. Vyššie spomínané fotoďalekohľady dokážu zdokumentovať používanie mobilného telefónu či dokonca bezpečnostného pásu. Aby to nevyzeralo, že bude táto technika úplnou novinkou, uvádzajú, že zopár kusov už zakúpených majú a počas ich používania sa im mimoriadne osvedčili.

policjat

Po schválení legislatívy bude prísne zakázaná akákoľvek manipulácia s mobilným telefónom. To zahŕňa držanie telefónu počas jazdy v rukách, alebo dokonca obsluhu iného komunikačného či audiovizuálneho zariadenia. Najväčším problémom pri dopravných nehodách je totiž práve odvracanie pozornosti od samotného šoférovania. Tieto opatrenia by mali toto riziko takmer eliminovať. Poznatky v oblasti špeciálnej techniky čerpali od svojich českých kolegov, ktorý dokážu zachytiť vysielanie a používanie mobilov do viac než kilometra. Na to, aby ste sa prípadnej pokute vyhli, je potrebné dodržiavať presne stanovené zákony.