Cirkus – áno alebo nie?

Toto slovo bolo kedysi označením kruhovej alebo oválnej monumentálnej stavby určenej pre preteky koní a vozov. V minulosti boli ďalej slovom cirkus označovaní ľudia žijúci kočovným spôsobom života. Boli to kreatívni umelci, ktorí si plnili svoje sny cestovaním a ako milovali cestovanie tak aj svoje účinkujúce zvieratá. Ich prácou bola buď náročná akrobacia v žiari svetiel a reflektorov a niekedy bola naozaj nebezpečná – museli sa podrobiť poriadnemu tréningu a trpezlivosti. Na druhú stranu sem patrili aj ľudia, ktorých hlavnou náplňou práce bolo pobaviť dav riadnou dávkou humoru.

cirkus

Boli tam ľudia s rozličnými remeslami povahami, ale spájalo ich vzájomné puto a radosť pri práci. Ako teda porovnať dnešný cirkus a ten, na ktorý sme boli zvyknutí ? Jednoducho. Kedysi človek, ktorý pracoval v cirkuse miloval svoju prácu, robil ju zodpovedne, bez zbytočných klamstiev a podvodov. Ten človek si vážil ľudí okolo seba a hlavne miloval aj zvieratá a s tým aj spojenú starostlivosť a každodenný tréning a spoluprácu s každým z nich. Ako je to dnes ? Zvieratá v cirkuse nie sú šťastné a ich oči prezrádzajú zlomené srdcia a telá údery od železných tyčí. Ich život už skrátka nevyzerá tak ako kedysi. Ľudia, ktorí ich majú pripraviť na predstavenie stratili trpezlivosť a ich správanie voči zvieratám je agresívne. Zvieratá stratili slobodu a človek sa stal ich pánom – diktátorom.

šašek

Život v klietke
Áno, nemajú dostatočný priestor pre pohyb a získanie energie na toľko chcený výsledok trénerov. Pre ich neschopnosť hovoriť a sústrediť sa sú potom bez najmenšieho pudu sebazáchovy potrestané ostrou tyčou alebo inou palicou vybavenou elektrickým napätím. Vymýšľajú sa stále novšie nápady ako spraviť so zvieraťom nemožné. Zoberme si napríklad ťarbavú postavu obrovského slona vážiaceho cez pol tony, ktorý musí zvládnuť držať svoje telo na úzkom stolíku. Nakoniec to urobí a prečo ? Pretože si spomenie na bolestivé rany, ktoré prídu po nesplnenom príkaze. Ďalej uvidíte malé mláďa leva, s ktorým sa všetci neustále fotia a to isté chcete aj vy. Po prezradení smutnej pravdy vám zrejme postačí fotografia s vaším psíkom. Levíčatá, malé tigríky a iné druhy mačkovitých šeliem známych z vystúpení sú bohužiaľ už od mala odlúčené od matky a denno-denne napchávané sedatívami. Pre úplnú bezpečnosť sú im dokonca vytrhávané aj zuby.

gorila

Ešte stále chcete navštíviť túto väznicu a utrpenie pre zvieratá ? Ak nie, existujú aj cirkusy bez zvierat preslávené vynikajúcimi akrobatmi a kúzelníkmi z celého sveta. Za svetovú špičku sa pokladá tzv. Slnečný cirkus (Cirque du Soleil).