Prasatá v úlohe nenahraditeľných pomocníkov

Prasatá sa v prvom rade chovajú na mäso. Dnes nie je niečím zvláštny, že zastúpili i miesto psov, či mačiek. Mnoho ľudí chová totiž prasiatko ako domáceho maznáčika. Tieto zvieratá, však môžete na svojej záhrade využiť úplne iným spôsobom.

prase

Vo voľnej prírode si prasatá zháňajú potravu tak, že ryjú v zemi. vyhrabávajú z nej korienky, podzemky a hľuzy i niektoré druhy hmyzu. Patria k všežravcom, ktorí nepohrdnú takmer žiadnou potravou. No a presne túto ich vlastnosť, môžete využiť aj na svojej záhrade. tá je na jeseň plná popadaných jabĺk a iných plodov zo stromov, na políčkach sa nachádzajú zvyšky rastlín a zelenina, ktorá nestihla dozrieť. Tieto zvyšky väčšinou prasne zbierame, nosíme na jednu kopu, a v tom najhoršom prípade pálime. Je to jednoducho kopec roboty, ktorá je však viac ako zbytočná, dokonca vyslovene kontraproduktívna. Všetky zvyšky rastlín aj plody sú hnojivom a v prípade prasiat aj potravou.
 
Ak na takéto miesta vypustíte tieto zvieratá, požerú všetky chutné zvyšky a to, čo nepojedia, zapracujú prirodzene do zeme. Tak sa vyhnete upratovaniu záhrady, kŕmeniu prasiat, rýľovaniu a hnojeniu zeme. prasatá pôdu prekypria iba z vrchnej časti, čo je však dobré. Mnoho ľudí žije v presvedčení, že zem treba prekopávať do hĺbky, čo je však naozaj hlúposť. Takýmto spôsobom zničíte hornú vrstvu humusu, ktorý zapracujete do hĺbky. Zabijete pôdne organizmy, takže proces zúrodňovania zastavíte. Naopak, na povrch dostanete neúrodnú zeminu, ktorá je pre rastliny nevyhovujúca.

prasátko
 
Ak sa pre takýto netradičný spôsob opracovanie pôdy rozhodnete, je dôležité prasatám vymedziť priestor, v ktorom sa môžu pohybovať. V inom prípade vám zrýľujú aj záhradku s bylinkami, kry a okrasné rastliny. Na tento účel vám veľmi dobre poslúžia prenosné oplotky, poprípade dočasná ohrada zbitá z paliet. Ideálnym obdobím, kedy takto prasiatka využiť je samozrejme jeseň.