Čo spraviť aby Váš králik žil dlhšie?


Jedlo
Väčšina králičieho jedla by mala tvoriť voľné seno a nie komerčné granuly, ktoré boli v minulosti obľúbené. Králiky potrebujú vysokokvalitnú diétu, plnú listových zelených plodov, ako je kel. Maškrty by sa tiež mali podávať šetrne (a premýšľajte dvakrát predtým, než sa chystáte kúpiť nejaké pekne vyzerajúce dobroty, nemusia byť vždy dobré). Odporúčame ako príležitostnú dobrotu mätu alebo kúsok mrkvy alebo ovocia.

zajíc

Domácnosť
Králiko-nepriepustná miestnosť alebo veľká ohrada je nutnosťou. Odporúčame ohradu s priemerom 2 metrov štvorcových, no poznamenávame, že králiky by mali mať dosť času na to, aby boli mimo ohrady – asi tri alebo štyri hodiny denne. Predtým, ako sa váš králik voľne pohybuje vo vašom dome, zakryte všetky drôty, presuňte knihy zo spodných regálov a uistite sa, že nemajú prístup k žiadnemu špeciálnemu nábytku. Uistite sa, že váš králik nemôže získať prístup na schody alebo vysoké miesta, pretože môžu vyskočiť, ale často sa zrania pri pokuse o návrat. Udržanie králika v interiéri je tiež kľúčové. Aj keď je pravda, že divoké zajace žijú vonku, zvyčajne žijú menej rokov ako domáce králiky. Udržanie králikov vonku nie je ideálne kvôli poveternostným podmienkam a hrozbe predátorov.

zajíček

Veterinárna starostlivosť
Dôvod, prečo králiky žijú dlhšie, je, že veterinárni lekári jednoducho o nich vedia viac a mnohí majú špeciálny výcvik na starostlivosť o králiky. Radíme, aby ste s králikom prišli za  veterinárom, akonáhle ho dostanete, a vracali sa na každoročné prehliadky, ak nie sú zjavné zdravotné problémy. Časté návštevy veterinárnych lekárov sú obzvlášť dôležité pre staršie králiky, ktoré môžu v krátkom čase zaznamenať rýchle zmeny. Kastrovanie môže tiež zvýšiť dĺžku života, pretože samičky ktoré nie sú vykastrované, majú vysoké riziko výskytu rakoviny maternice a prsníka. Predtým, ako sa rozhodne o veterinárovi, opýtajte sa na ich skúsenosti vrátane toho, koľko králikov zvyčajne vidia za týždeň. Chcete predsa vedieť kto sa stará o Vášho miláčika.

Hračky a psychická stimulácia
Králiky majú tendenciu sa začať nudiť s jednou hračkou ľahko, a ak nie sú duševne stimulované, môžete očakávať, že ich nájdete, ako vykopávajú otvory vo vašom koberci alebo žujú vaše stoly a stoličky. Odporúčame, aby vaše králičie nové hračky objavovali, kedykoľvek je to možné. Hračky nemusia byť nutne potrebné nakupovať v obchode. Môže to byť kartónová, toaletná, papierová, rúrka naplnená senom. Môže to byť pre nich nikdy nekončiaca zábava.