Zaujímavé fakty o líškach


–          Líščia nora je postavená zvyčajne pod zemou, ale niekedy nad zemou v rôznych dutinách.
–          Väčšinu roka sú to osamelé zvieratá, ale počas chovnej sezóny, v zime, sa stretávajú a pária. Na jar samec podporuje samicu a mladé tým, že im nosí do nory potravu.
–          Zvuky, ktoré vydávajú pri párení môžu pôsobiť až strašidelne, je to vysoký ostrý krik.
–          Pri staraní sa o mláďatá matkám nezriedka pomáhajú aj iné samice, napríklad sestra matky alebo samičie deti z predchádzajúceho vrhu. Tie vďaka tomu získavajú dôležité skúsenosti, ktoré využijú pri svojich vlastných mláďatách. Príležitostne žije jedna samica s dvoma samcami.

liška

–          Oči a uši mladých mláďat sa otvoria po dvoch týždňoch a po štyroch týždňoch vychádzajú z nory. Majú krátke nosy, ktoré sa podobajú šteniatkam. Avšak mnoho mláďat predčasne zomrie kvôli iným predátorom (psom, jazvecom), ale ich najväčším zabijakom sú motorové vozidlá. Môžu tiež zomrieť hladom alebo chladom počas ťažkých zimných období.
–          Živia sa malými hlodavcami, chytajú ich pomocou vysokého skoku. Táto technika je jednou z prvých vecí, ktoré sa mláďatá učia, keď začínajú loviť.
–          Líšky patria do rodiny psov, ktorá zahŕňa vlkov, kojotov, sivé líšky, mývaly a ich príbuzných. Všetci členovia tejto rodiny sú neuveriteľne prispôsobivé zvieratá, čo z nich robí úspešných kolonizátorov v mnohých oblastiach sveta, prakticky vo všetkých dostupných biotopoch a často v tesnej blízkosti ľudí.

spící liška

–          Líšky sú veľkí predátori v noci, pretože ich oči sú špeciálne prispôsobené nočnému videniu. Za bunkami citlivými na svetlo leží ďalšia vrstva nazývaná tapetum lucidum, ktorá odráža svetlo späť cez oko. To zdvojnásobuje intenzitu snímok, ktoré líščie oko dostáva. Ich oči svietia na zeleno, keď do nich v noci zasvieti svetlo.
–          Líška svoju korisť nežuje, namiesto toho používa tesáky a ostré zuby na roztrhanie mäsa na zvládnuteľné kúsky.
–          Líšky majú fúzy nielen na tvári, ale aj na nohách, čo im pomáha orientovať sa. Dokážu sa dokonca vyšplhať na konáre a nízke stromy.