Krásna vďaka propolisu

Liečivé účinky propolisu ôžete využiť aj v prospech svojej krásy. Výrazne napomáha hojeniu akýchkoľvek rán. Ak sa na vašej tvári, alebo inej časti tela nachádzajú drobné ranky, pretrite ich propolisom a za niekoľko dní po nich nebude ani pamiatka. Krémy, či oleje, ktoré ho obsahujú sú vhodnou kozmetikou pre ľudí trpiacich ekzémami, alebo kožnými alergiami. Nie len že dokážu zmierniť príznaky týchto ochorení, pri dlhodobom používaní môžu úplne zmiznúť.
Propolis sa pridáva aj do mydiel. V kombinácií s prírodnými olejmi ide o hotový zázrak pre pokožku. Jeho antibakteriálne účinky ju zároveň udržiavajú prirodzene zdravú a bojujú proti vzniku kožných ochorení.
 
včelí voskl

Pôsobí blahodarne aj na naše vlasy. Môžete si zakúpiť rôzne, už hotové prípravky, ako napríklad šampón, kondicionér či vlasovú masku, alebo siahnuť po domácej výrobe. Stačí ak zmiešate niekoľko kvapiek propolisu s brezovou vodou. Ak ju však doma nemáte, stačí ho pridať ku olivovému oleju, alebo do žihľavového čaju.  
 
Pred používaním akýchkoľvek včelích výrobkov, si musíte byť stopercentne istí, že netrpíte alergiou na med, alebo čokoľvek vyrobené včelami. Aj keď ide o prírodné zázraky, bohužiaľ veľa ľudí ich nemôže používať. Ak vám konzumáciu medzu nič nerobí, neznamená to, že nemôžete trpieť kožnou alergiou. Propolisové výrobky preto najprv vyskúšajte vždy len na malom kúsku kože.

úly
 
Ako vzniká propolis
 
Propolis nemá s medom v podstate nič spoločné. Včely ním opravujú malé diery vo svojom úli. Na tento materiál zbierajú predovšetkým živicu so stromov. V hotovom produkte sa však objavuje taktiež peľ a malé množstvo vosku. Jeho zloženie sa preto líši v každom jednom úli. Dokonca i v rámci jedného, môže byť propolis rozdielny. Podstatné je najmä to, v akom prostredí sa nachádza. Napríklad včely, ktoré nemajú dostatok možností zbierať prírodnú  živicu, pokojne siahnu po priemyselným materiáloch. Propolisom totiž nikoho nekŕmia, preto je im v podstate jedno, čo na jeho výrobu použijú.