Krásny kožuch- zdravý pes

Tak ako ľudské vlasy hovoria veľa o našom zdraví, to platí aj pri našich štvornohých kamarátoch. Stav ich srsti nám dokáže nepovedať veľmi veľa o ich skutočnom zdravotnom stave.
 
pes

Keď sa o seba prestanú starať
 
Medzi rekordérov v samočistení patria jednoznačne mačky, avšak všetky zvieratá a aj psy, sa veľmi radi čistia. Ak sa o svoju srsť prestanú starať, ide o prvý varovný signál, že niečo nie je v poriadku. Pes sa v podstate stane apatický ku všetkým činnostiam, ale práve stav jeho kožuchu nám môže veľa povedať. Ak si teda na svojom miláčikovi všimnete takýto prejav, skúste ho poriadne vykúpať a nasledujúce dni ho poriadne pozorovať. Niekedy sa nemusí jednať o nič vážne. Pokiaľ však s čistením srsti nezačne ani po týždni, mali by ste zájsť k veterinárovi.
 
Mastná alebo suchá
 
Príliš mastná srsť, alebo naopak nadmerne vysušená, nám napovedá o tom, že v organizme psa niečo chýba, alebo je tam niečoho priveľa. V prípade mastného kožuchu, sa väčšinou jedná o nadmerné množstvo nasýtených tukov v strave. Mali by ste preto pristúpiť k miernej diéte. Namiesto kupovaných granúl, môžete istú dobu kŕmiť varenou ryžou a chudým mäsom, ale kupovať žrádlo so zníženým obsahom tukov. Suchá srsť zas hovorí o nedostatku nenasýtených mastných kyselín. je to veľmi podobné ako u nás ľudí. Tento problém vyriešite pridávaním olivového oleja do kŕmnej dávky. Netreba to s ním však preháňať. Pre psa s váhou okolo dvadsiatich kíl, stačí jedna kávová lyžička denne.

bernardýn
 
Príliš vysušená srsť môže signalizovať aj kožné problémy. Psa preto vždy poriadne prezrite. Ekzémy, alebo alergiu spoznáte podľa začervenaných, vysušených, alebo rozškriabaných miest na pokožke. Ak sa jedná o parazity, alebo plesne, väčšinou môžete vidieť aj malé chrastičky. V každom prípade, by ste mali zájsť na veterinárnu kliniku, pretože bez vyšetrenia pod mikroskopom nikdy nezistíte, o čo presne ide.