Kultúra po Slovensku

Naša krajina nám prináša množstvo krásnej prírody, kultúry a pamiatok. Veľa z nás si však neuvedomuje čo všetko nám Slovensko ponúka. Kultúra ale zahŕňa množstvo vecí, nie sú to len pamiatky. Ide o celkový život v našej krajine o našu krásnu kultúru.

folklor

Hrady, zámky a kaštiele

Keďže pochádzam zo Spiša nedá mi ako prvé nespomenúť náš krásny Spišský hrad. Tento hrad patrí taktiež ku našej kultúre. Máme aj mnoho ďalších ako je Bratislavský hrad, Oravský hrad, hrad Devín a ďalšie. Zo zámkov môžem vymenovať napríklad Bojnický zámok, starý zámok Banská Štiavnica, Smolenický zámok. Z kaštieľov to je napríklad kaštieľ Markušovce, kaštieľ Mošovce a iné.

hory

Tanec

Množstvo ľudových tancov pochádza práve z našej krajiny. Napríklad Zemplínsky, Šarišský, tance z regiónu Spiša, Oravy a tak ďalej. Je ich veľmi veľa. K týmto tancom samozrejme patri aj kroje. Ktoré krásne charakterizujú každú jednu oblasť Slovenska.

Jedlo

A čo naše národne jedlo? Aj to neodmysliteľne patrí k našej kultúre! Sú to výborne pirohy, halušky, strapačky, lokše. Nedá mi nespomenúť aj rôzne naše polievky ako sú kapustnica, fazuľová polievka či výborný guláš. Súčasťou našej kuchyne sú určite aj chutné prívarky ako sú tekvicový, šošovicový, fazuľový či karfiolový.

Divadlo

V našom kraji sa taktiež darí aj divadlu, ktoré stále zaznamenáva svoj úspech. Máme tu mnoho talentovaných hercov, ktorý prispievajú k našej kultúre. Aké najznámejšie divadla máme?
– Slovenské národné divadlo v Bratislave
– Divadlo Nová scéna v Bratislave
– Štátna opera v Banskej Bystrici
– Štátne divadlo v Košiciach

bratislava

Príroda

Ach! Naša krásna, nádherná a úžasná príroda. Nesmie určite ostať bez zmienky. Prvou vecou ktorú spomeniem sú Tatry. Určite odporúčam navštíviť Lomnický štít, Hrebienok, Štrbské pleso, Starý Smokovec. Druhou vecou ktorú spomeniem je Slovenský raj. Tu odporúčam navštíviť napríklad Piecky, Sokoliu dolinu, prielom Hornádu a mnoho ďalších miest.
Je strašne veľa vecí ktoré tvoria Slovenskú kultúru. Spomenula som len niekoľko. Ešte som sa nedostala ani ku kúpeľom, jaskyniam a iným veciam. Je toho veľmi mnoho. Dalo by sa o tom napísať mnoho strán. Na záver už len dodám aby sme si vážili našu kultúra na Slovensku a chránili si ju.