LED nie sú len obyčajné žiarovky, sú niečo extra

Elektrická energia nie je zadarmo a preto aj pri využívaní spotrebičov, zariadení a elektrických produktov musíme rozmýšľať trochu ekonomicky, šetrne, aby sa elektrická energia nevyužívala zbytočne. Nemalú pozornosť pritom musíme venovať aj tomu, akým spôsobom svietime, respektíve je to práve osvetlenie, na ktoré sme pravidelne odkázaní a ktoré sa v nemalej miere podpisuje pod spotrebu energií.

Nemusí to však znamenať, že sa s osvetlením musíme ešte viac obmedzovať. Že by sme museli svietiť menej. Dnešný trh nám už totiž ponúka veľmi úsporné a zároveň efektívne riešenie s názvom led ziarovky.

žiarovka, drevo

Práve tie totiž majú oveľa úspornejšie vlastnosti vďaka tomu, že emitujú svetlo z diód, čo je ich primárna vlastnosť, ktorú nájdeme už v samotnej skratke LED- Light Emitting Diode, teda v technológii doslovne preloženej ako svetlo emitujúca dióda. Diódy sú súčasťou svetelných produktov led a sú ich zdrojom žiarenia, zároveň dôvodom, prečo sú oproti klasickým žiarovkám ako aj kompaktným žiarivkám úspornejšie. Minimálna spotreba elektrickej energie je však iba jednou z ich popredných vlastností, hoci najznámejšou.

Ak sú súčasťou žiaroviek kvalitné diódy, tieto následne dokážu mať aj vysokú životnosť. Všeobecne sa udáva, že dokážu žiariť niekde v rozmedzí 25 000 až 100 000 hodín (čím je dióda kvalitnejšia, tým je pravdepodobnejšia dlhšia životnosť žiarenia).

žiarovka, svietenie

Čo je na led žiarovkách oceniteľné, to je fakt, že na 1 Watt energie poskytujú efektívnejšie svetlo, než ostatné, a to aj tie modernejšie žiarovky. A vďaka technológii, ktorá už bola spomenutá vyššie, sa pri svojom žiarení nepotrebujú rozohrievať, teda takáto žiarovka sa nezahrieva, nie je pálivá na dotyk.

  • Emitovanie svetla je efektívne a maximálne šetrné (k spotrebe energií), pretože v tomto prípade sa 80 % energie mení na svetlo a do tepelných vlastností odchádza len 20 %.