S LED osvetlením sa svieti úspornejšie a nielen to!

Žiarovky, ale aj ostatné formy osvetlenia sa pre nás stali samozrejmosťou. V interiéroch, ale aj v exteriéroch svietime pravidelne a sme tak odkázaní na pravidelný chod novodobých svetelných produktov. A pri takomto častom používaní svetiel sa zrejme spája aj vysoká spotreba elektrickej energie, nie?

Hoci to dá logiku, tak odpoveď aj napriek tomu môže byť nie, aj napriek pravidelnému využitiu svetiel nemusíme vravieť o vysokej spotrebe energií. Pretože dnešný trh nám ponúka led osvetlenie a spolu s ním univerzálny výber svetiel na osvetlenie alebo podsvietenie interiérov, exteriérov, ale aj predmetov či rôznych plôch. Práve preto v kategórii LED nie sú iba žiarovky, ale napríklad aj reflektory, trubice, panely, stropné svietidlá, či dekoračné led pásiky.

žiarovka, svetlo

A prečo sú také úsporné?

Za všetko tu môžu svetlo emitujúce diódy LED (Light Emitting Diode). Vďaka ním tieto svetelné produkty produkujú svetlo veľmi úspornou metódou. Diódy a ich žiarenie spotrebujú minimum energií, vlastne oproti starým žiarovkám sú známe „ledky“ úspornejšie asi o 90 %. Nezahrievajú sa a neprodukujú teplo, spotrebovanú energiu premieňajú na jasné svetlo. Aj napriek nízkej spotrebe produkujú kvalitnú svietivosť.

Sú ekologické a majú dlhú životnosť žiarenia

Žiarovky s označením LED neobsahujú ortuť a sú recyklovateľné. Navyše majú dlhšiu životnosť žiarenia, a to desaťtisíce hodín, bežne sa udáva niekde od 20 000 do 100 000 hodín žiarenia. To znamená, že nám dlhšie vydržia a nemusíme ich tým pádom vymieňať za nové s tým, že tie staré budeme pravidelne hádzať do koša.

žiarovka na tráve

Univerzálna ponuka

Ako bolo spomenuté, dnešný trh s LED neponúka iba žiarovky, ale aj rôzne iné svetlá. Kvalitné reflektory či napríklad led pásiky s veľmi praktickým dizajnom. Tieto pásy disponujú svetlo emitujúcimi diódami a vďaka tomu, že sú samolepiace, sa dajú ľahko „nainštalovať“ na ľubovoľnú plochu.