Nerez a sklo, dva materiály, ktoré sú v súčasnosti využívané vo veľkej miere

Schodiská sa nachádzajú v obchodných centrách, administratívnych budovách, ale aj v rodinných či bytových domoch. Majú funkciu prepojenia výškových rozdielov, ktoré potrebujeme prekonať, ak sa chceme dostať zdola hore. Vzhľadom na rast výšky je preto potrebné, aby boli schodiská vybavené zábradlím s funkciou bezpečného pohybu a s potrebnou oporou.

europe-2230829_640

Žiadna novostavba, v ktorej sa nachádzajú schody, nemôže byť skolaudovaná, ak nie je na nich osadené zábradlie, spĺňajúce súčasne platné normy. Bez neho by totiž boli všetci chodci vystavení nebezpečenstvu pádu a následnému úrazu. Na materiáli, z ktorého je zábradlie vyrobené, nezáleží, môže to byť drevo, hliník, sklo alebo nerez či ich kombinácie. Spomedzi týchto materiálov je nerez najvďačnejší, nájdeme ho na mnohých stavbách u nás aj vo svete.

Nerezové zábradlie je asi najčastejšie využívané pri výstavbe moderných stavieb, ide totiž o nadčasový a elegantný prvok s dlhou životnosťou a minimálnou údržbou. Na jeho konštrukčné prevedenie môžu byť použité len stĺpiky z nerezu, ktoré sú osadené vo vzdialenostiach podľa normy alebo kombináciou stĺpikov a skla, ktoré tvorí nerezove zabradlie na schody výplň medzi nimi. Sklo však musí byť bezpečnostné, aby spĺňalo požiadavky s ohľadom na bezpečnosť a zdravie chodcov.

Ukotvenie nerezového zábradlia je možné dvoma spôsobmi: na schodiskové stupne zhora alebo z bočnej strany. Stĺpiky môžu mať tvar obdĺžnika, štvorca alebo kruhu, sklo, ktoré medzery vypĺňa, sa dá použiť v priehľadnej alebo matnej verzii. Súčasťou zábradlia často býva madlo, najčastejšie je z dreva, pretože je teplé na dotyk, ale moderné verzie umožňujú osadiť aj nerezové či hliníkové madlo.

sklenené zábradli

Nerez je materiál, ktorým nič nepokazíte, ak ho použijete v akomkoľvek štýle, do exteriéru či do interiéru, v matnej alebo lesklej verzii povrchovej úpravy, v každom prípade však bude originálnym a nadčasovým doplnkom modernej stavby.