Postupnými krokmi k zdolaniu maturitnej skúšky


Posledný, maturitný ročník na strednej škole začína takisto bez výnimky, v septembri. No jeho koniec v podobe viacerých maturitných skúšok sa blíži o niečo skôr. Jeseň a zimu nejako vydržíme, no nastupuje jar a na nás sa zrejme dovalí stres, pretože sa blížia všetky skúšky takmer v podobných termínoch naraz. Nastane menší šok. Konečne nastane tá chvíľa, kvôli ktorej sme študovali 4 roky. V podstate nečakane a v relatívne krátkom období tak nastane finálna pasáž, v ktorej musíme ukázať všetko, čo sme sa doposiaľ naučili.

studium

 Ako byť na toto obdobie pripravený tak, aby nás neprepadol stres, panika z náhlej zmeny, ale aby sme ho zvládli s určitým prehľadom? Zrejme by nebolo na škodu, aby sme sa začali pripravovať už vopred, rozhodne nie na poslednú chvíľu, v hodine dvanástej.

Prípravu k maturite si skúsme rozložiť na malé kúsky, ktoré rozložíme počas celého roka
Síce sa stretávame s tvrdením, že dlhodobé plány môžu byť neefektívne, ale v prípade maturitných skúšok je to dosť odlišné. Práve takáto cesta je z ostatných možností zrejme najefektívnejšia. Spravme si zoznam približných maturitných tém a otázok, na ktoré by nás mali učitelia pripraviť. Ale samozrejme bolo by to bezcieľne, pokiaľ by sme si k otázkam nenašli a nespísali i odpovede, kým je čas. A venovať čas predčasnému hľadaniu odpovedí sa skutočne oplatí. Následne si na tento zoznam nájdime čas, pomaly ale isto si študujme odpovede na témy, kľudne aj viackrát.

•         V prípade neistoty, alebo vlastne každopádne navštívme aj internet a hlavne stránky, na akých sú približné témy k maturitám uverejnené.
Počas 4 rokov sme si na škole určite našli aj kamarátov, minimálne dlhoročných spolužiakov. V jednote je sila, teda skúsme si medzi sebou vypomáhať. Viem, že tém a otázok je na jedného človeka veľa, preto si skúste s kamarátom/kou témy rozdeliť, spracovať, následne si ich vzájomne precvičte. S približným modelom skúšky môžete požiadať aj rodičov, brata, sestru,… vsuňte im otázky a poproste ich, aby vás preskúšali.

chaoz

•         No a predovšetkým, v dobe skutočných maturitných skúšok neprepadnite stresu! Predsa nejde o život, zmaturovať dokázal nejeden študent.