Presťahovali ste sa? Prvé kroky k zariadeniu záhrady


Kde začať?
Záleží hlavne na tom, v akom stave je vaša záhrada. Nezačínajte unáhlene, urobte si radšej plán a podľa neho postupujte.

Spoznajte svoju záhradu.
Ideálne je, aby ste s novou záhradou nič radikálne aspoň rok nerobili. Dôvodom je, že by ste mali vyskúšať nejaké rastlinky, ako sa im bude na vašej záhrade dariť. Je to tiež najlepší spôsob, ako zistiť, či nejakú kút v záhrade úplne zaplavuje voda alebo je ťažko zasiahnutý mrazom, a to vám môže ušetriť drahocenný čas a peniaze.

květináč

Váš rozpočet a čas
Než si začnete robiť presný plán čo zo záhradou budete robiť, uistite sa, že máte na to dostatok času a peňazí. Stanovte si rozpočet, koľko presne na záhradu plánujete minúť. Nie je múdre minúť stovky eur na zložité kvetinové skalky a anglický trávnik, ak máte dom plný malých detí, ktoré si budú kopať loptu okolo domu a hrať sa. To isté platí ak máte aj veľa domácich miláčikov.

Vytvorte plán.
Akonáhle ste spoznali svoju záhradu, je načase urobiť plán. Týmto spôsobom viete, čo chcete dosiahnuť a môžete podľa sezón rozplánovať kroky, ako budete postupovať k vášmu vytúženému cieľu.

Čo ak je záhrada veľmi zarastená?
Môžete sa obrátiť na odborníkov, ale môžete si to kľudne zrobiť aj sami. Výhodou je, že ušetríte skryté poklady, napríklad kríky s malinami, černicami alebo ovocný strom.

Príprava
Potom čo ste záhradu od toho najhoršieho vyčistili sa vyzbrojte knihou rastlín, aby ste mohli identifikovať neznáme rastlinky a známe si buď ponechať, alebo odstrániť.

Trávnik
Väčšina trávnatých plôch sa časom opotrebuje, preto je treba novú trávu dosadiť na miesta kde už nie je, prípadne tu starú ošetriť. Ak ste milovníci anglického trávnika bude treba trávnik aj pekne vyrovnať.

sekačka

Detaily
Bez ohľadu na stav vašej záhrady, domáci kompost je veľmi užitočný. Odložte kôš na kompost do rohu vašej záhrady a potom ho budete neskôr používať na hnojenie.
Poznačte si taktiež, ktoré oblasti sa nachádzajú na severe alebo na juhu, aké sú najslnečnejšie miesta, kde najviac fúka vietor a kde je najviac vody.