Inšpirácie na vyvýšené záhony z netradičných materiálov

Vyvýšené záhony sa dnes tešia veľkej obľube. V prvom rade je okopávanie, či iná starostlivosť o pestovanú zeleninu omnoho ľahšia, pretože sa nemusíte zohýbať. Navyše takéto zhony pôsobia veľmi esteticky. Môžete ich umiestniť pokojne uprostred anglického trávnika, alebo betónovej plochy. V nasledujúcich riadkoch nájdete niekoľko inšpirácií, ako si takéto vyvýšené záhony vyrobiť z netradičných materiálov a takmer zadarmo.

statek
 
Prútie
 
Tento spôsob výroby vyvýšeného záhonu, vám síce zaberie viac času, no na druhej strane efekt je viac než super. Výhodou je aj to, že naňho neminiete ani euro a postup výroby zvládnu aj úplní začiatočníci. Najprv si vyznačte miesto, kde bude záhon stáť. Nezabudnite si dopredu naznačiť presné rozmery, aby ste v závere nebojovali s tým, že vám niečo nebude sedieť. Do všetkých štyroch rohov do zeme zabite drevené koly. Nemusia byť hrubé, stačí ak budú mať priemer okolo piatich centimetrov. Na každú stranu záhona zabite ešte dva kolíky. Ak budete vyrábať záhon väčších rozmerov, použite aj viac kolíkov. Pomedzi nich následne začnite preplietať prútie. Môžete použiť to zo smutnej vŕby, ale pokojne aj z iných druhov stromov.

cihly
 
Konáre
 
Ďalší veľmi jednoduchý spôsob, je vytvorenie záhonu pomocou konárov. Podobne ako v prvom prípade si najprv všetko poriadne vyznačte. Potom si napíľte konáre. Mali by mať približne rovnakú dĺžku, no a hrúbka je len na vás. Tú môžete pokojne striedať. Ak si chcete prácu uľahčiť, sekerou si na koncoch konárov vytvorte ostré konce. Po obvode vyznačeného záhonu na koniec zatlčte do zeme konár vedľa konára. Ak by vám medzi nimi vznikli malé medzery, vyplňte ich machom, alebo medzi ne posaďte živý brečtan.
 
Zvyšné tehly
 
Vyvýšený záhon z tehál, je taktiež veľmi jednoduchý na výrobu a zároveň lacný. To hlavne vtedy, keď sa vám nejaký ten stavebný materiál zvýši. Nezabudnite, že prvé tehly, teda tie ktoré prídu na zem, musíte zapustiť niekoľko centimetrov do pôdy. rady nad nimi vyskladajte klasickým spôsobom, teda tak, aby vám vnikla skladačka.