Vneste do vášho domova kúsok viktoriánskej romantiky

Keď väčšina ľudí počuje slová „viktoriánska gotika“ ich mysľou okamžite prebehnú predstavy z hororových filmov s ponurými izbami a čiernymi stenami. Viktoriánska architektúra bola obľúbeným architektonickým štýlom, v ktorom sa stavali domy od 19. do začiatku 20. storočia. Táto éra sa vyznačuje predovšetkým nádherne zdobenými prvkami, ktoré sa oplatí napodobniť aj dnes. Ak sa do interiéru či exteriéru zakomponujú s citom a eleganciou, vytvoríte skutočne úžasný dojem a pocit bohatstva.

interiér
 
1) Tapety
Tapety sú nevyhnutným prvkom ak chcete vytvoriť skutočný viktoriánsky štýl. Tradičné tapety z tohto obdobia sa vyznačovali rôznymi textúramia často boli z látok ako je hodváb, damašk alebo brokát. Preferovali sa mnohé štýly, od orientálnej exotiky, cez prírodné ručne maľované motívy až po futurizmus. Všetky farby tohto štýlu boli sýte a dramatické, kombinácia čiernej, zlatej a vínovej neboli ničím výnimočným.
Ak sa rozhodnete pre takéto tapety a budú sa vám aj napriek tomu zdať príliš odvážne, zvážte jemnejšiu kombináciu a svetlejšie farby. Dôležité je harmonické zosúladenie stropu a stien aby celok nepôsobil gýčovito a prekombinovane.

dům
 
2) Tkaniny
Rovnako ako obklady stien aj tkaniny použité v tomto štýle by mali byť elegantné a sýtych farieb. V minulosti sa často používali dlhé a ťažké závesy nielen kvôli dojmu ale spĺňali aj funkciu izolácie od chladu.  Vy môžete použiť ľahšie a vzdušnejšiesaténové a zamatové drapérie s filigránskymi vzormi v odvážnych farbách, ktoré dotvoria celkový dojem. Spolu zo závesmi vyniknú aj vhodne farebne zladené strapce, stuhy a viazanie. Hodváb použite na záclony, vankúše a rôzne doplnky. V podstate všetko čo sa vyznačuje okázalou dekadenciou je kľúčom k výberu tkanín.

obývák
 
3) Bytové doplnky
Vo viktoriánskych domoch bolo možné zahliadnuť aj množstvo doplnkov vystihujúcich tú dobu. Podobné kúsky do interiéru určite nájdete aj vy: na blších trhoch, burzách alebo v obchodoch zo starožitnosťami. Hľadajte keramické misky, porcelánové krčahy, vyrezávané drevené svietniky, kované lampy, zrkadlá v masívnych rámoch, imitácie farebných sklenených vitráží, lustre, tkané koberce či kamenné sošky.