VITAMÍNY V KVETINÁČOCH
Nesporná výhoda pestovania zeleniny v kvetináčoch je tá, že sa výrazne znižuje množstvo škodcov, prípadne chorôb alebo vyčerpanie pôdy. Napríklad uhorky pestované vonku na záhrade potrebujú dobre priepustnú pôdu s vysokým obsahom živín, zatiaľ čo vysadením do vriec zo substrátom ušetríme čas aj prácu na jej prípravu.
Pri pestovaní v kvetináčoch, nádobách alebo vreciach musíme ale predovšetkým dbať na pravidelné zalievanie a hnojenie. Iba tak získame výnosy podľa našich očakávaní.
Zopár zásad pri tomto type pestovania:
●Čím väčšia nádoba, tým lepšie. Črepník najmenšej veľkosti by mal mať priemer minimálne 24 cm a drenážne otvory.
●Naplnenie veľkých nádob môže byť pomerne drahé, lacnejšie je použitie pestovateľských vriec zo substrátom, ktoré sa môžu najprv využiť napríklad pri pestovaní paradajok a uhoriek a neskôr aj na získanie druhej úrody šalátu a reďkoviek.
●Pri ťahavých a vysokých rastlinách je potrebné umiestenie potrebnej opory. Ďalšou z možností je ich umiestnenie pri stene, plote alebo mriežke.
● Najlepším spôsobom je predpestovanie priesad. Najlepšie vyvinuté priesady potom môžeme vysadiť do nádob alebo vriec a menej vyvinutými zaplníme vzniknuté medzery.
● Zelenina sa v nádobách môže vysádzať omnoho hustejšie ako sa zvyčajne odporúča pretože prihnojovaním dopĺňate potrebné živiny k rýchlemu rastu a navyše zelenina sa zberá mladá.
● Na hnojenie listovej zeleniny používame vyvážené tekuté hnojivo a na plodovú zeleninu hnojivo s vysokým obsahom draslíka.
● Zeleninu je možné pestovať aj v závesných kvetináčoch. Vhodné sú na to napríklad listový šalát a drobnoplodé paradajky.
Tip na záver:
Ak umiestňujete nádoby na vydláždený dvorček, vytvorte pestrofarebné zeleninovo – bylinkovo – kvetové kompozície.
Krásne ukážu aj kombinácie zeleniny s rôznym sfarbením listov, stoniek alebo plodov ako sú červenolisté odrody mangoldu či šalátu či oranžové alebo žlté druhy miniparadajok.