Polygrafia pomerne často využíva v praxi ofsetovú tlač, ktorá je nachádza široké uplatnenie

Hlavnou úlohou polygrafie je zabezpečenie tlače, ktoré sa stará o reprodukovanie textu alebo jednotlivých dokumentov a ide o tlač z vopred preddefinovanej predlohy. Nosič obrázkov sa teda stará o stará o prenos atramentu na požadovaný typ predmetu. Polygrafia teda nachádza uplatnenie v radoch podnikateľských subjektov i bežných ľudí. Jednou z najviac preferovanych metód v rámci polygrafie ofsetová tlač a konkrétne by sme sa pozreli na akcidenčnú ofsetovú tlač. Jej ideálne uplatnenie je všade tam, kde je potrebné realizovať náklad viac ako 10.000 kusov kópií z konkrétnej predlohy. Zhruba polovica zo všetkých katalóg dodávaných na trh je produkovaná touto technikou a pomerne dominantnou je aj v prípade tlače časopisov. Tu hovoríme o podiely cca 40% a o produkciu zvyšného podielu sa stará predovšetkým rotačná hĺbkotlač.

noviny

Polygrafia a ofsetová tlač sa starajú o reprodukciu širokého okruhu rôznych produktov

Ofsetová tlač sa v otázke polygrafie nestará len o reprodukciu uvedených produktov, ale aj mnohých iných. Významné zastúpenie majú tak http://www.eurocoinsshop.eu/sk/89-2-euro-farebne tiež rôzne brožúry, materiály pre oblasť cestovania a taktiež knihy vo farebnom prevedení. V otázke knižiek je však využívaná ofsetová tlač len vtedy, pokiaľ je náklad vo vysokých počtoch. Ak by tomu tak nebolo, tak z ekonomického hľadiska je výhodnejším variantom práve hárkový ofset. Stroje, ktoré zastrešujú tlač touto metódou v oblasti polygrafie sú schopné zabezpečiť tlač na úrovni 10 až 40 stránok z časopisu v rámci každej otáčky. Toto však ani zďaleka nie je maximálny výkon a proces tlačenie je v tomto prípade zabezpečený na oboch stranách. Mohlo by sa zdať, že polygrafia v tomto móde je náročná na množstvo farieb pri jednotlivých náplniach.

psací stroj

Vôbec tomu tak nie je a vo väčšine prípadov sa jedná výlučne o 4 základné farby. Tými sú teda žltá, purpurová, modrá a čierna. Niektoré stroje však môžu mať túto škálu rozšírenú aj o ďalšie farebné náplne. Tlačová forma pri ofsetovej tlači môže pozostávať z dvoch typov oblastí a tu hovoríme o hydrofóbnym a hydrofilných. Prvá kategória z nich dokáže farbu prijať, zatiaľ čo druhá je charakteristická jej odpudzovaním. Viac o danej téme nájdete na webovej stránke https://printtalk.sk/.