Rekapitulácia hospodárenia s našimi peniazmi

Svoje plány týkajúce sa usporiadania si nášho života a jeho budúcnosti, týmto úvahám sa začneme vo viacerých prípadoch venovať začiatkom nového roka, respektíve už koncom toho starého. Jednak ide o akúsi zaužívanú tradíciu, ktorá donúti premýšľať o medzerách a chybách v živote i nás, no a zároveň toto obdobie vidíme ako zaokrúhlený úsek, ktorý je pre plánovanie prehľadnejší a dá nám určitú motiváciu.

finace

Aktuálna doba a kvalita života dnešných ľudí, ako aj ich budúcnosť ale v prehnanej miere súvisí i s financiami. Veľmi rád by som tu tvrdil romantickú predstavu že to tak nie je, ale veď pravdu asi poznáte i vy.
V tomto prípade ale platí, že je lepšie uvažovať čo najskôr, nemusíme sa orientovať na obdobie týkajúce sa začiatku nového roka. Nový rok je aj tak relatívne ďaleko a dovtedy sa dá narobiť ešte veľa zbytočných chýb, ktoré sa týkajú i neusporiadanej otázky našich financií. Ale opäť, začiatok nového roka je symbolikou nového začiatku a možno sa nám v tomto období bude v našich finančných plánoch lepšie orientovať. Preto si nezabudnime v januári položiť tieto otázky, ale hlavne na ne nájdime pravdivé odpovede a pokúsme sa o pozitívnejšiu zmenu:

účetnictví

Akú sumu sme celkovo utratili za minulý rok? Ak sa nám zdá suma vysoká v porovnaní s našim príjmom, január je ten správny čas, aby sme triezvo zvážili vhodnú čiastku, akú chceme tento rok minúť v pomere s našim platom a svojho plánu sa začnime poctivo držať. V konečnom dôsledku ten plán robíme hlavne pre seba, čiže jeho plnenie neberme ako obmedzovanie sa, vlastne tým len získame.

platební karty

Do čoho išli naše peniaze? Toto je rovnako podstatná a možno ešte podstatnejšia otázka, ako tá predchádzajúca. Eliminujme zbytočné výdavky na minimum.
Koľko nás stáli investičné a bankové poplatky? Nemáme náhodou zbytočne viac bankových účtov a nevyužívame nakoniec viac služieb, než k riadeniu svojich financií potrebujeme? Za všetky služby sa totiž platí.