Kvalitný náter na drevo predĺži jeho životnosť

Drevo je krásny prírodný materiál a výrobky z neho majú na rozdiel od súčasných plastových trendov skutočnú hodnotu, ktorá vydrží roky a poteší každé oko. No drevo ako také vyžaduje pravidelnú údržbu, aby vydržalo dlho a bez závad. Preto je nutné opakovane aplikovať kvalitný náter na drevo, čím podstatne predĺžime jeho životnosť.

barva na dřevo

Ktorý náter je vhodnejší ? Syntetika či vodouriediteľný?

Existujú dva druhy farieb – syntetické a vodouriediteľné. Vodouriediteľné farby sú považované za menej odolné, pretože ich rozpúšťadlom je voda. Rýchlejšie vyschnú a nezanechávajú nepríjemný zápach. Pri syntetickej farbe musíte rátať s výrazným zápachom aj dlhšou dobou schnutia. Veľmi vhodnou variantou náteru dreva sú oleje, pretože použitím oleja dochádza k hĺbkovému ošetrenie dreva, ktoré presiakne až do jeho štruktúr. Pokiaľ chcete zachovať štruktúru dreva, je vhodné použiť bezfarebné oleje, ktoré zvýraznia prirodzený odtieň dreva. V súčasnosti sú na trhu už aj farebné oleje, kde sú pridané farbivá, ktoré krásne oživia napr. farbu detského nábytku. Ako finál môžete použiť vrchný lak, ktorý náter zafixuje a získate krásny lesklý ochranný film.

Čerstvé drevo impregnujte

Ak máte čerstvé drevo, je viac ako vhodné ho impregnovať prípravkom, ktorý obsahuje biocídy, aby ste zabránili rozmnožovaniu škodcov v dreve a vzniku plesní, húb a červotočov. Ak je drevo vystavené vlhkému prostrediu a nepriaznivým poveternostným vplyvom je potrebné aplikovať vrchný náter. Pred poveternostnými a mechanickými vplyvmi drevo najlepšie ochráni lazúra na drevo, ktorá dovolí vyniknúť štruktúre dreva. Veľmi ľahko sa nanáša a prepúšťa paru. Netreba ale zabúda, že drevo ako prírodný materiál pracuje a je potrebné po roku-dvoch lazúru obnoviť opakovaným náterom. Na rozdiel od lazúry, vrchná farba ochráni drevo aj pred poveternostnými vplyvmi no zároveň aj úplne prekryje kresbu dreva, čo je výhodou aj pri menej kvalitnom a poškodenom dreve.

struktura dřeva

Farba na drevo aj vo forme spreja

V súčasnosti je veľmi populárna handmade výroba a výroba drevených hračiek. Ideálnym pomocníkom na tieto produkty je nanášanie farby pomocou farby v spreji. Extrémne ľahko sa aplikuje, farba je nezávadná, ekologická a bezpečná, takže sa nemusíte báť použitia takejto farby aj na výrobky pre malé deti. Ak ste sa teda rozhodli pre renováciu starého dreva alebo ošetrenie nového, zvoľte tú najvhodnejšiu farbu, ktorú nájdete aj na https://carodreva.sk.