Lazúra na drevo, olej či farba? Ochráňte nimi vaše drevo!

Ak je drevo vašim obľúbeným materiálom, určite poznáte ten pocit, keď si donesiete domov nový kus nábytku či inej drevenej veci a postavíte ju na správne miesto. Drevo v interiéri či v exteriéri má svoje nezameniteľné čaro, vďaka ktorému je priestor útulný a teplý. Aby však drevo vyzeralo stále krásne a zachovalo si svoje kvalitatívne vlastnosti po dlhú dobu, je potrebné sa oň starať. Mnohí z nás však nielen že netušia, že starostlivosť o drevo je naozaj nevyhnutná, no nevieme ani to, ako na to. Na trhu sú dostupné kvalitné výrobky, ktoré sú priamo určené na starostlivosť o drevo – lazúra na drevo, farba, alebo olej? Ktorý prípravok si vybrať?

dřevěné dýmky

V ktorých prípadoch je lazúra na drevo tou najlepšou voľbou?

Predstavte si, že si kúpite drevený altánok, ktorý chcete umiestniť na vašu záhradu. V prvom rade je potrebné ho zložiť tak, aby bolo všetko na svojom mieste a aby ste si boli istý, že je upevnený správne. V tomto prípade je potrebné si uvedomiť, že ide o externý kus nábytku a preto by starostlivosť oň mala byť tomu prispôsobená. Lazúra na drevo je vhodná práve vtedy, ak chcete zachovať prírodný vzhľad a štruktúru dreva. Máte na výber z dvoch základných možností. Prvou je natrieť drevo tenkovrstvovou lazúrou na drevo. Dokáže sa do dreva vpiť a na povrchu zachová tenkú ochrannú vrstvu. V tomto prípade je drevo viac vyživené zvnútra. Ak sa rozhodnete použiť hrubovrstvovú lazúru na drevo, vpije sa do dreva iba minimálne, no ochranná vrstva na povrchu je hrubšia a tým je drevo viac chránené.

dřevo

Okrem lazúry na drevo existujú aj ďalšie prostriedky na ochranu dreva

Lazúra na drevo je jednou z možností, ako chrániť drevo. Existujú však aj ďalšie, ktorých použitie závisí od toho, či je drevo umiestnené v interiéri alebo v exteriéri. Je jasné, že drevo v exteriéri potrebuje chrániť viac ako to v interiéri. Na trhu s prípravkami na ochranu dreva môžete dostať kúpiť naozaj kvalitné impregnačné prípravky, oleje na drevo, farby, živice či vosky. Lazúra na drevo je však vhodná na interiérové aj exteriérové použitie.

Hľadáte kvalitnú lazúru na drevo, vosk, olej či farbu? Všetky informácie o tom, ako chrániť drevo nájdete na našej stránke https://carodreva.sk/.