Nepodceňujte výber strešnej krytiny

Od nepamäti bolo pre človeka dôležité mať strechu nad hlavou, znamenalo to byť v bezpečí. Výraz „mať strechu nad hlavou“ je svojím spôsobom pomenovanie faktu “mať domov“. Aby ste vy a vaša rodina boli mnoho rokov v bezpečí, je potrebné zamerať sa na kvalitu materiálu a prevedenia strechy. Strechu netvorí len strešná krytina, skladá sa zo strešného plášťa, nosnej konštrukcie- teda krovu, podhľadu. Strecha môže mať rôzny tvar a sklon, podľa toho ju delíme na šikmú, sedlovú, manzardovú alebo valbovú, či stanovú. Pri výbere novej strechy je najdôležitejším faktorom kvalita, trvácnosť, odolnosť, dlhá životnosť a odborná pokládka strešnej krytiny.

střešní krytina

Prečo je dôležité vymeniť opotrebovanú strešnú krytinu

Strecha je časť domu, na ktorú najviac vplývajú poveternostné podmienky, ako slnko, mráz, dážď, či sneh. Každý materiál, z ktorého sa vyrábajú strešné krytiny má svoju životnosť. Niektoré kratšiu, iné dlhšiu. Ako teda spoznáme, že nastal čas vymeniť novú strešnú krytinu za starú? Ak je strecha poškodená, má zjavné známky opotrebovania, je popraskaná, vyblednutá, alebo cez ňu už aj zateká, vtedy je čas vymeniť ju. Trh nám ponúka viac druhov strešných krytín v odlišnom materiálovom prevedení, rôznych tvarov, farieb. Pri rekonštrukcii starého domu musíme vychádzať z toho, či je zdravý krov, či je potrebná aj úprava strešnej konštrukcie, alebo bude postačovať len výmena krytiny. O tom by mal rozhodnúť odborník. Vybrať konkrétny druh sa odporúča po porade s profesionálnym predajcom. Pokládke novej krytiny predchádza demolácia starej. Ihneď po odstránení pôvodnej strešnej krytiny by malo nasledovať prekrytie konštrukcie izoláciou, aby do otvorenej stavby nezatekalo.

střešní pokrytí

Obľúbené typy strešných krytín

Výber strešnej krytiny ovplyvňuje tepelnú pohodu v dome a celkovú kvalitu bývania. Strešné krytiny sa od seba odlišujú hmotnosťou, pevnosťou, odolnosťou, farebnou stálosťou a v neposlednom rade dĺžkou životnosti. Niektoré druhy si vyžadujú údržbu, iné nie. V našich končinách sú najviac predávané keramické, betónové a plechové typy krytín. Všetky druhy sú dostupné v širokej škále farebnosti a tvarov. Za klasiku sa považuje tvar škridle a najpoužívanejšia farba sú rôzne odtiene červenej. V modernej architektúre sa stávajú veľkým trendom tmavé krytiny, čiernej farby.

Zaujímavosti, týkajúce sa striech nájdete v odbornom magazíne: https://krytina.sk/. Ak ste rozhodnutí vymeniť starú strechu za novú, neváhajte využiť odborné poradenstvo.